5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας «Κλείταρχος και Βερενίκη»

Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με την Παιδαγωγική Εταιρεία Ελλάδος, προκηρύσσει τον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ελληνικής Γλώσσας «Κλείταρχος και Βερενίκη» στην Α/θμια Εκπαίδευση των σχολείων όλης της χώρας (Ε’ και Στ’ τάξεων) και σχολείων του εξωτερικού όπου διδάσκεται η ελληνική γλώσσα, για το σχολικό έτος 2023-2024. Ο διαγωνισμός έχει λάβει έγκριση από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. με αριθμό πρωτοκόλλου Φ.14/ΑΆ/121455/Δ1.

Ο 5ος Διαγωνισμός θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024.

ΣΚΟΠΟΣ

Ο διαγωνισμός αποσκοπεί στην καλλιέργεια της αγάπης και του ενδιαφέροντος των μαθητών για την ελληνική γλώσσα. Οι μαθητές διαγωνίζονται στην κατανόηση κειμένου και σε δραστηριότητες που αφορούν το λεξιλόγιο, τις μορφοσυντακτικές δομές και την παραγωγή γραπτού λόγου στο πλαίσιο της κειμενοκεντρικής προσέγγισης και της λειτουργικής γραμματικής.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

11ος Παιδικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης.

Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User

Aν οι άνθρωποι της αρχαιότητας μας άφησαν εικόνες που έκριναν σημαντικές για τους ίδιους πάνω σε πήλινα αγγεία, οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Γλυκών Νερών ζωγραφίζουν αυτό που επιλέγουν να βρουν ως δική τους εικόνα οι άνθρωποι των επόμενων γενεών.  Η έμπνευση και η δημιουργία ξεκινά στα πλαίσια του μαθήματος εικαστικών στο σχολείο και προαιρετικά όσοι μαθητές το επιθυμούν μπορούν να πάρουν μέρος στον 11ο Παιδικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης.
Οι αιτήσεις συμμετοχής για τον  Παιδικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής διαρκούν από τις 15 Φεβρουαρίου 2024 μέχρι τις 22 Απριλίου 2024. Τα έργα των παιδιών θα παρουσιαστούν τον Σεπτέμβριο σε μια μεγάλη έκθεση στο πλαίσιο του 2ου Cycladic Kids Festival.
Περισσότερες πληροφορίες για τον Παιδικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: https://kidscontest.cycladic.gr/

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User

ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ» ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία εκδίδει για τα παιδιά του Δημοτικού το μαθηματικό περιοδικό «ο μικρός Ευκλείδης». Το περιοδικό εκδίδεται από τον Σεπτέμβριο του 2004, σε τέσσερα τεύχη κάθε σχολική χρονιά. Είναι το μοναδικό μαθηματικό περιοδικό για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Αποτελεί βήμα συλλογιστικής των μαθητών και των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Είναι εργαλείο προσέγγισης των Μαθηματικών με νέες ιδέες και ευρηματικότητα και βοηθά τους μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα και να αγαπήσουν όλοι τα Μαθηματικά. Στο πλαίσιο του περιοδικού «ο μικρός Ευκλείδης, η Ε.Μ.Ε. διοργανώνει τον Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά για μαθητές/τριες Δημοτικού Σχολείου «Παιχνίδι και Μαθηματικά», ο οποίος από το 2007, πρώτη χρονιά διοργάνωσής του τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Βασικός σκοπός του διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές/τριες σε επαφή με ασκήσεις – δραστηριότητες, μέσα από τις οποίες:

• Θα αντιληφθούν ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και αναπτύσσουν ευρύτητα σκέψης.
  • Θα εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές και προβλήματα της καθημερινής ζωής.
  • Θα χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗΣ

Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2024

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών «Αριστοτέλης» 2024

Ο Διαγωνισμός οργανώνεται από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση και έχει λάβει την έγκριση του ΥΠΑΙΘ σύμφωνα με το έγγραφο: Φ.14/ΦΔ/132552/134004/Δ1/22-11-2023.

Ο Διαγωνισμός Φυσικών για το Δημοτικό Σχολείο (Ε’ και Στ’ τάξη) θα διεξαχθεί την Πέμπτη  14/3/2024,  ενδοσχολικά (στις τάξεις των μαθητών/τριών), τις ώρες 10.00-12.00 (σε μία φάση, όπως τα τελευταία χρόνια).

Οι δηλώσεις συμμετοχής συνεχίζονται κανονικά από τα σχολεία στον διαδικτυακό τόπο http://www.eefee.gr έως την προηγούμενη ημέρα της διενέργειας του διαγωνισμού, ενώ στον ίδιο διαδικτυακό τόπο καθώς και στο http://micro-kosmos.uoa.gr αναρτώνται λεπτομερείς πληροφορίες και οδηγίες, καθώς και οι θεματικές ενότητες και τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού.