5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας «Κλείταρχος και Βερενίκη»

Κατηγορία: Διαγωνισμοί Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024 Γράφτηκε από τον/την Super User

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με την Παιδαγωγική Εταιρεία Ελλάδος, προκηρύσσει τον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ελληνικής Γλώσσας «Κλείταρχος και Βερενίκη» στην Α/θμια Εκπαίδευση των σχολείων όλης της χώρας (Ε’ και Στ’ τάξεων) και σχολείων του εξωτερικού όπου διδάσκεται η ελληνική γλώσσα, για το σχολικό έτος 2023-2024. Ο διαγωνισμός έχει λάβει έγκριση από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. με αριθμό πρωτοκόλλου Φ.14/ΑΆ/121455/Δ1.

Ο 5ος Διαγωνισμός θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024.

ΣΚΟΠΟΣ

Ο διαγωνισμός αποσκοπεί στην καλλιέργεια της αγάπης και του ενδιαφέροντος των μαθητών για την ελληνική γλώσσα. Οι μαθητές διαγωνίζονται στην κατανόηση κειμένου και σε δραστηριότητες που αφορούν το λεξιλόγιο, τις μορφοσυντακτικές δομές και την παραγωγή γραπτού λόγου στο πλαίσιο της κειμενοκεντρικής προσέγγισης και της λειτουργικής γραμματικής.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ