ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Κατηγορία: Διαγωνισμοί Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2024 Γράφτηκε από τον/την Super User

ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ» ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία εκδίδει για τα παιδιά του Δημοτικού το μαθηματικό περιοδικό «ο μικρός Ευκλείδης». Το περιοδικό εκδίδεται από τον Σεπτέμβριο του 2004, σε τέσσερα τεύχη κάθε σχολική χρονιά. Είναι το μοναδικό μαθηματικό περιοδικό για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Αποτελεί βήμα συλλογιστικής των μαθητών και των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Είναι εργαλείο προσέγγισης των Μαθηματικών με νέες ιδέες και ευρηματικότητα και βοηθά τους μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα και να αγαπήσουν όλοι τα Μαθηματικά. Στο πλαίσιο του περιοδικού «ο μικρός Ευκλείδης, η Ε.Μ.Ε. διοργανώνει τον Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά για μαθητές/τριες Δημοτικού Σχολείου «Παιχνίδι και Μαθηματικά», ο οποίος από το 2007, πρώτη χρονιά διοργάνωσής του τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Βασικός σκοπός του διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές/τριες σε επαφή με ασκήσεις – δραστηριότητες, μέσα από τις οποίες:

• Θα αντιληφθούν ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και αναπτύσσουν ευρύτητα σκέψης.
  • Θα εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές και προβλήματα της καθημερινής ζωής.
  • Θα χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα